Bitter Medicine Sanat Sergisi, BirdDog İle 24 Saat Canlı Yayınlandı

2020 yılında hayatlarımızı baştan aşağı değiştirecek olan pandeminin başlamasıyla birlikte birçok çalışma alanında yenilikler oluşmaya başladı. Sağlık sektöründe yaşanan mevcut karmaşanın yanında, eğitim sektörü belirsizliklerle yola devam ediyordu. Tüm bunlar yaşanırken hepimiz için toplu bir geçiş dönemi başlamış oldu; realiteden online’a yolculuk. 

Hepimizi hayatın akışına bağlı kalmak için yeni yöntemler denemeye iten pandemi dönemi,  elbette hayatımızın ayrılmaz parçası olan sanat alanına da yenilikler getirdi. Dünya üzerinde bulunan birçok müzenin ve galerinin sanal versiyonları internet ağı üzerinden evlerimize taşındı. Youtube üzerinden konserler izleme şansı elde ettik. Sanatçılar, görüntülü aramalarla söyleşiler düzenledi.

Borusan Contemporary bünyesinde gerçekleştirilen, Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünü yaptığı Acı Reçete – Bitter Medicine #02 isimli sergi de pandemi döneminde gerçekleşen sanat etkinliklerinden biri oldu. Sergi, Perili Köşk’ün tedbirler kapsamında kapalı olması sebebiyle hareketli kamera aracılığıyla sanal ortama aktarılarak izleyicileriyle buluştu.  Sergi aynı zamanda İstiklal Caddesi’nde bulunan Borusan Müzik Evi binası vitrinine yerleştirilen ekrandan 7/24 canlı yayınlandı.

Beş ay boyunca, 7/24 süreyle devam eden bu canlı yayınların kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi Gürbüz Prodüksiyon’un tecrübeli ekibi sayesinde mümkün oldu. Gürbüz Prodüksiyon bugünlerde, bu büyük projenin altından hakkıyla kalkmanın haklı gururunu yaşıyor. Bu büyük projenin başarıyla sonuçlanmasında yer alan ikinci isim ise teknolojik yeniliklere sağladığı katkılarla adından söz ettiren BirdDog.

Bu etkinlik sürecinde, birçok BirdDog ürünü kullanıldı. Bunların arasında BirdDog P200 PTZ kamera, BirdDog P400 PTZ kamera, PTZ Keyboard ve Cam Control yer alıyor. Hem etkinlik sürecini hem de BirdDog ürünlerini daha iyi anlayabilmek için Gürbüz Prodüksiyon bünyesinde görüntü yönetmeni olarak yer alan İbrahim Duyuler’e sorularımızı yönlendirdik.

Gürbüz Prodüksiyon’un başarılı görüntü yönetmeni İbrahim Duyuler, lise yıllarından beri film, fotoğraf ve kurgu - renklendirme ile ilgileniyor. İşinde yararlandığı kaynakları ise şu şekilde özetliyor : “Görüntü yönetmeni olarak benim temel besin kaynaklarım sırasıyla metin (çoğunlukla senaryo), yönetmenin getirdikleri (yaklaşım, bakış açısı) ve bütün bunların sahneleme sırasında oyuncular (belgeselde süje) tarafından mekânda nasıl şekilleneceği. Dolayısıyla yeni bir proje hayatıma girdiğinde de bu sırayla değerlendirme yapıyorum. Burada yapmış olduğumuz projede sanatsal anlamda benim için yeri ve değerinin büyük olduğu aşikar.

BirdDog ekipmanları ile birçok işe hayat veren Gürbüz Prodüksiyon ve İbrahim Duyuler, bu marka ve ekipmanların birçok avantajı beraberinde getirdiğini vurguluyor. İbrahim Duyuler; “BirdDog ürünleri bize çok sayıda kablolama ve yönlendirme donanımına ihtiyaç duymadan tek bir ethernet kablosu üzerinden video, taly, interkom, audio, PoE ve diğer kontrollere sahip olmamızı sağladı.2020’den önce işlerimizi analog ve SDI sistemlerle yaparken BirdDog ve Full NDI kullanımı her şeyi çok daha iyi hale getirerek bize ve çalışma arkadaşlarımıza IP iş akışlarını öğrenme şansı verdi.” ifadelerini kullandı.

Bu projede Vmix üzerinden BirdDog P200 kameraları ile altmışın üzerinde sahnenin zamanlama sıralaması yapıldı ve görüntülerin döngüye girmesi sağlandı. Bu sayede kesintisiz 7/24 yayın başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. BirdDog P200, 1080p60, 30x optik zoom’a kadar kare hızlarına ve aynı anda SDI, HDMI ve NDI çıkışlarına sahip. Her bir çıkış bağımsız olarak ayarlanabilir, böylece SDI 1080i’yi NDI 1080p ile birleştirilebilir. 

BirdDog ekipmanlarını kullanmayı tercih etme sebebini sorduğumuzda, İbrahim Bey’den: “Yaptığımız yayın sürekli hareketlenen resimlerden oluştuğundan BirdDog kameralarla yaklaşık 15 gün görüntü kalitesini test ettik.  Kameranın 1080P görüntü kalitesi bizi çok etkiledi diyebilirim.” cevabını aldık.

2016 yılında Melbourne – Avusturalya’da kurulan BirdDog, kısa bir zaman zarfında sektörüne büyük katkılar sağlayarak adını duyurmuştu. Kullanıcıların tecrübeleri gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda BirdDog markasını ve markaya bağlı ekipmanların adını sıklıkla duymaya devam edeceğiz.

 

birdDog P200 İbrahim duyuler